Make your own free website on Tripod.com

.

ATATÜRK & FiKRiYE HANIM

.
Ana Sayfa
iddaa SONUCLARI
CP PiLiC &&& CP PiLiC ÇALISANLARI
ODEON ÇANAK OKEY
ATATÜRK & FiKRiYE HANIM
SON AKSiYON 2009 FiLMLER
iZMiR KULTUR PARK CANLI TV
FOTO ALBUM
ODEON WEB MAKER
Far Cry AKSiON FiLMi PART1
Far Cry Part 2
Ölüm VuruSu, Killshot PART1
Ölüm VuruSu, Killshot PART2
BROTHER'S WAR PART1
BROTHER'S WAR PART 2
L A i D TO REST [ KORKU FiLMi ] PART 1
L A i D TO REST PART 2
SHOTTLAS Gangsterler BÖLÜM 1
SHOTTLAS Gangsterler BÖLÜM 2
NATIONAL GEOGRAPHIC TV
HD SiNEMA TV 1 TURKCE
ODEON HD SiNEMA TV
HD SiNEMA TV 2 TURKCE
HD SiNEMA TURK
ODEON HD SiNEMA TV KLASiK
Hayvanat Bahcesi Zoo Canl YAYIN
Helikopter Army GAME
Penalty shoot out
Formule toon F1
Casino Roulette Game
Hard target GAME
Tekne Boat Game
Black Jack Pays Oyun
Escape yellow car Oyun
Snowbord Slalom Oyun
Jumper Generator OYUN
Skies of war OYUN Game
Splash Dash Racing F1
Super Futbol Game Oyun
Head Space Game Oyun
Suedburgenland TV Austria
ReelGood TV USA [m-z].
CBC Ottawa, broadcasting from Canada.
Wildlife Channel Belgesel Tv
muzik tv
Classics Film TV from USA [m-z].
KRO TV COCUK KiNDERTiJT
Canal 6 from Honduras
Canal Doboi from Brazilya
National Geographic
LuBNAN TV
Hint Muzik
EURODANCE
POWER FM RADYO
EBRU_TV
E_MUZiK_TV
MiR_TV_RUSYA
CBL_FiLM
CANLI CAMERA
RUSSIA_RTR_TV
RUSSIA HABER
ARTS_CLASSIC_TV
SONG WRITER_TV
pent_agon tv
SGCH Barnowl Alakazam
AUDI_TV
BOWLiNG_TV
RTL_TV
NJR 4 DANCE TV
AZERBAYCAN TV AZ TV
C9 FRANSA TV
STAR PLUS HiNT TV
HiNT FiLM TV
MOTOR BiKE TV
Matrix Oyun
AT YARISI iDDAA SPOR TOTO
Çizgi Film TV
BMT TV
BiNBiR GECE 80 BÖLÜM iZLE
ASK-I MEMNU BOLUM 37
ASK-I MEMNU 38 BOLUM
THAiLAND TV 9
ASK-I MEMNU 36 BOLUM
YAPRAK DÖKÜMÜ 116 BÖLÜM
YAPRAK DÖKÜMÜ 117 BÖLUM
Yaprak Dökümü 118 bölüm
ARJANTIN CANAL LUZ
ARKA SOKAKLAR 120 BÖLÜM
ARKA SOKAKLAR 121 BÖLÜM
TJK TV
ARKA SOKAKLAR 122 BÖLÜM
AKASYA DURAGI 40 BÖLÜM
AKASYA DURAGI 41 BÖLÜM
AKASYA DURAGI 43 BÖLÜM SEZON FiNALi
BKM MUTFAK Nöbetçi ÇAYCI nikah memuru olunca.
BKM MUTFAK Ralliciler
BKM MUTFAK AKS-TANRISI
PLANET TV FRANSA BELGESEL
BKM MUTFAK SEVGLiLER GÜNÜ
fox news
TENNIS TV
CiNE 5 iZLE
TV 5 MONDE MUZiK
KALORiFER TESiSATI
ARIZA BASVURU FORMU

ANA SAYFA GiT

 

fikriye.jpg

KÖŞKÜ 4 BİN 500 LİRAYA SATIN ALDILAR... O zamanlar bağevi olan Köşk, Fikriye Hanım'ın zevkine göre döşenir. Çankaya'nın ilk First Lady'si artık Fikriye Hanım'dır.

Fikriye HANIMIN Anne tarafından AKRABALARI: Dedeleri Ömer bey Kafkasyalı Çapanoğullarından (Çepni Türklerinden M.M.). Kafkasya kökenli, Çapan ve Karslı, Ahıskalı, Kafkaslı soyadlı aileler. Kemal Çapan, Merzuka Çapan, Gültekin Çapan, Türkân Çapan. Karslı Mühürdaroğullarından Ziynet Hanım, Emel Kafkaslı, Gülsev Kafkaslı, M.Nazif Kafkaslı, Serkan Kafkaslı, Seda Kafkaslı.

odeonelektronik_123659.gif

.ÇAPAN!LARIN GERÇEK BİR ATATÜRK'ÇÜ OLDUĞUNU BURDAN ANLAYA BİLİRSİNİZ !!!

ÇANKAYA KÖŞKÜNÜN İLK FİRST LADY'Sİ 
FİKRİYE HANIMIN HAYATI
 
   

-----TAMiR ALEMi REKLAM-----

.OdeonWebMakeR.

 
3
Fikriye hanımın aile Soy agacı....
 
Fikriye Hanım’ın Soyağacından
30.11.2006
Mahiye Morgül


TCDD içindeki Atatürk’ün kaldığı evi gezerken, Fikriye hanımın odasında tek kişilik karyolanın üzerinde kocaman bir posteri dikkatimi çekti. Siyah beyaz olarak basılmış bu resimde muhteşem gözleri, düzgün hatları , siyah bukle kâkülleri ile hâlâ güzel. 22 yaşında bu eve gelmiş, hâlâ 22 yaşında orada yatağının üzerinde.

Zübeyde hanımın Atatürk’ün babası öldükten sonraki eşinin kardeşinin kızı oluyor.

“Fikriye Hanım, Mora 1897 – 30 Mayıs 1924” Yenişehir yazıyor.
Resmin altında iri harflerle şu yazılı:

“O, uğruna ölünesi adamın uğruna öldü…”
“FİKRİYE!”

1
Fikriye Hanım 1887 yılında Selanik'de doğdu. Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın ikinci eşi Galip Bey'in kardeşinin kızıdır. Genç yaşta bir Mısırlı ile evlenmiş fakat bu evliliği yürütemeyerek, ailesinin yanına dönmüştür.1923 yılına değin Çankaya Köşkünde Mustafa Kemal'e yardımlarda bulundu. Bu arada ciğerlerinden rahatsızlandı. Münih'e gitmek zorunda kaldı. Mustafa Kemal'in Latife Hanımla evliliğini öğrenince Türkiye'ye geri döndü. Birkaç gün Çankaya Köşkünde misafir edildi. İstanbul'a yerleşmeye karar verdi. 1924 yılında Ankara'dan ayrılmadan önce Münih'ten Mustafa Kemal'e getirdiği hediyeyi vermek üzere Çankaya Köşkü'ne gitti. Fakat başyaverin, Mustafa Kemal'i görmesini engellemesini kendine yediremeyen Fikriye Hanım Köşkün önünde tabanca ile kendini vurarak intihar etti.
Fikriye Hanım’a ait özel eşyalar, hayattaki tek yakını olan yeğeni Hayri Özdinçer tarafından TCDD’ye bağışlandı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Hayri Özdinçer’den eşyaları teslim aldı.
ANKARA - Bağışlanan eşyalar arasında, Fikriye Hanım’ın yatak örtüsü, udu, Atatürk’ün Şam’dan Fikriye Hanım’a getirdiği tepsi ile çeşitli fotoğraflar yer alıyor.

Ankara Garı’nda düzenlenen törende konuşan Özdinçer, Türkiye’nin, Kurtuluş Savaşı’nda yokluk ve imkansızlıklarla yaşayan “iki kişi”ye ait eşyaları, TCDD Genel Müdürlüğüne gönül huzuruyla teslim ettiğini belirtti.

Date

fikriye02.jpg

fikriye4.jpg

Fikriye HANIM YATAGI
fikriye03.jpg

FiKRiYE HANIMIN MEZARI
tarihi.jpg
Mezar olduu söylenen Ankara Ulus, tarihi banka

2
Fikriye Hanım’ın yeğeni Özdinçer’in Atatürk’e ait fotoğraflar ile eşyaları incelik ve vatanseverlik örneği göstererek Atatürk Konutu ve Demiryolu Müzesi’ne teslim ettiğini kaydeden Yıldırım, Özdinçer’e teşekkür etti.

Atatürk’ün bu yıl doğumunun 125. yılının kutlandığını anımsatan Yıldırım, “Geleceğimizi geçmişimizin tecrübeleri ve geçmişimize sahip çıkarak inşa edeceğiz. Bu bakımdan burada teslim edilen eşyaları ait olduğu yerde en güzel şekilde muhafaza etmek ve bu hatıraları yaşatmak bizim en önemli görevlerimiz arasında bulunacaktır” diye konuştu.

...

   

Fikriye HANIMIN Anne tarafından AKRABALARI: Dedeleri Ömer bey Kafkasyalı Çapanoğullarından (Çepni Türklerinden M.M.). Kafkasya kökenli, Çapan ve Karslı, Ahıskalı, Kafkaslı soyadlı aileler. Kemal Çapan, Merzuka Çapan, Gültekin Çapan, Türkân Çapan. Karslı Mühürdaroğullarından Ziynet Hanım, Emel Kafkaslı, Gülsev Kafkaslı, M.Nazif Kafkaslı, Serkan Kafkaslı, Seda Kafkaslı.

Şeceresinde ise ölüm tarihi 31 Mayıs 1924 olarak yazılmış. 23 Mayıs olarak bilinir vurulduğu tarih, demek, bir hafta ölümle pençeleşmiş ve zatürreeden ölmüş.

Vitrinde resimler, aile resimleri, annesi Vasfiye hanımın başı açık olarak dadı bacıyla boydan resimleri. Fikriye hanımın Atatürk’le birlikte resimleri yok. Bu eve geldiği günden itibaren bu eve hayat verdiğini yazıyor emir çavuşları Ali Metin, fakat bu evdeki beraberliğin resimleri ortada yok. Atatürk öldükten az sonra çıktığı söylenen yangın geliyor aklıma.

Vitrinde kocaman bir çerçeve içinde Fikriye Hanımın soyağacı, kroki halinde; aldığım notlardan yazıyorum:
Babası, Konya Karamanoğulları soyundan LALOTLAR lakaplı aileden Hayrullah bey. (Lalot’un Latince anlamı “elibol”)
Baba tarafından akrabalar: Selma Sultan, Prens Hayri, Prenses Kenize Murad, Kotmara Mihracesi Sajid Han, Emekli Büyükelçi Rauf Hayri (Hatice Sultan’ın eşi).
Amcası Mehmet Hayri beyin eşi Belkıs hanım, sadrazam Tevfik Paşanın kızkardeşi.
Osmanoğlu hanedanından aileye katılanlar: Hatice Sultan, Fehime Sultan.
Anne tarafından akrabalar: Dedeleri Ömer bey Kafkasyalı
 Çapanoğullarından (Çepni Türklerinden M.M.).
Kafkasya kökenli, Çapan ve Karslı, Ahıskalı, Kafkaslı soyadlı aileler. Kemal Çapan, Merzuka Çapan, Gültekin Çapan, Türkân Çapan.
Karslı Mühürdaroğullarından Ziynet Hanım, Emel Kafkaslı, Gülsev Kafkaslı, M.Nazif Kafkaslı, Serkan Kafkaslı, Seda Kafkaslı.

Bu kadar geniş bir aileden gelen Fikriye hanım şimdi bize daha yakın duruyor. Çünkü anne tarafının soyadlarına baktığımızda bu soyadları taşıyan akrabalarımızın ve arkadaşlarımızın olduğunu görmekteyiz.

İntihar ettiği silah

Araştırmacı Eriş Ülger, Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük aşkı Fikriye Hanım'la ilgili önemli bir fotoğrafı da ilk kez ortaya çıkardı. SABAH'a konuşan Eriş Ülger, Fikriye'nin, nasıl öldüğünü anlatırken arşivinden, tarihe damgasını vuran Mustafa Kemal'in hediye ettiği ve Çankaya'nın kapısından geri dönmek zorunda kalınca kendisini vurduğu, üzerinde 'MK' yazan tabancanın da fotoğrafını ilk kez ortaya çıkardı.

Mezar yerinin talimatı Ata'dan

Ülger, Fikriye Hanım'ın nereye gömüleceği konusunda yer seçiminin bizzat Atatürk tarafından belirlendiğini öne sürüp Ankara'da Kuğulu Park civarını tarif ediyor: "Fikriye, Çankaya Köşk'üne çıkarken sol tarafta gömülmüştür. O dönemin Ankara'sını düşünürseniz, Atatürk'ün her gün önünden geçtiği yer. Ne Etnoğrafya Müzesi, ne Hacettepe ne başka bir yer. Mustafa Kemal'in emriyle Çankaya Köşk'üne çıkarken sol tarafta, Köşk'ten aşağıya inerken sağ tarafta, bugünkü Kuğulu Park ve civarındadır. Defin işlemini Salih Bozok yapmıştır." Eriş Ülger'e göre, Atatürk'ün ayrıldığı eşi Latife Hanım, Fikriye Hanım'ın Çankaya'ya gömülmesini dolaylı yollardan öğreniyor. Ülger, o günü şöyle anlatıyor: "Mustafa Kemal'in yanında Salih Bozok ve Kılıç Ali vardır. Latife balkonda beklemektedir. Latife Hanım da büyük bir değişiklik vardır. Hırçın ve kızgındır. Çünkü birkaç gün önce Fikriye'nin nerede gömülü olduğunu duymuştur." Bunu Mustafa Kemal'e de söyleyince tartışma çıkar. O gün, Latife Hanım'dan ayrılmaya karar verir. Yaverine "Yozgat'a gidiyoruz" der. Sonra, Latife Hanım'ı kastederek, "Yukarıdakini de İzmir'e gönder" talimatı verir.

YAZARLARIMIZIN  ARAŞTIRMALARI
 
Fatih Bayhan'ın yeni kitabı "Fikriye Hanım"a göre, bağevi olan Çankaya Köşkü'nü, Atatürk ve Fikriye Hanım aldı. İlk First Lady'nin mezarı ise Ankara Ulus'ta, bugün tarihi bankaların olduğu yerde..
 
'Latife Hanım'ın Kâğıtları' kitabının yazarı gazeteci Fatih Bayhan'ın bu hafta raflardaki yerini alacak "Fikriye Hanım" kitabında, yine ilginç iddia ve bilgiler yer alacak. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen özel araştırmacılar, Türk Tarih Kurumu, Meclis Kütüphanesi, Milli Kütüphane kaynaklarından yararlanılan kitapta, Mustafa Kemal'in Fikriye Hanım'la ilgili bugüne kadar yayımlanmamış telgrafları da bulunuyor. Kitaba göre, 1924'te ölen Çankaya'nın ilk First Lady'si, Ulus'ta bugün üzerinde tarihi bankaların olduğu yerde gömülü. Bayhan, bankalardan önce bu yerlerin "Kent Mezarlığı" olarak kullanıldığına dikkat çekiyor.

'ETNOGRAFYA MÜZESİ OLAMAZ'
Bayhan'ın kitabına konuşan, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Üyesi Mehmet Akif Işık da, Fikriye Hanım'ın mezarının, çeşitli araştırmacılar tarafından öne sürüldüğü gibi Etnografya Müzesi ve Kuğulu Park civarı olamayacağına çünkü buralarla ilgili bir mezar kaydı bulunmadığına dikkat çekiyor ve "Ankara'nın o yıllardaki mezar yeri Ulus civarında, bugünkü İş Bankası'nın bulunduğu yer ve civarıdır" diyor. Kitaptaki bir başka ilginç bilgi de, Çankaya Köşkü'ne ilişkin. Fikriye Hanım o dönemde bir bağ evi olan Köşk'ü önce görüp beğenir. 4.500 YTL'ye Ankara Müftülüğü "halk adına" bağ evini satın alır. Daha sonra Atatürk buranın TSK'ya kayıt edilmesini ister. Küçük bir onarımdan sonra Atatürk ve Fikriye Hanım, yardımcılarıyla birlikte "kasapyan" olarak bilinen bu bağ evine taşınır. Köşk, 3 ay boyunca Fikriye Hanım'ın zevkine göre döşenir.

NİKÂHLA İLGİLİ HER ŞEY BİR SIR
Kitapta, Mustafa Kemal Atatürk'ün Fikriye Hanım'a evlenme teklif ettiği an ve bu nikâhın nasıl gizli tutulduğu da yer alıyor. Atatürk, muhaliflerin eleştirilerini sonlandırmak amacıyla, "Evime genç bir kız kapattığım ve onunla geleneklerimize uygun olmayan bir şekilde ilişki kurduğum söylenebilir" diyerek evlenme kararını açıklıyor. Fikriye Hanım da, Ankara'ya geldikten üç hafta sonra yapılan bu tekliften büyük şaşkınlık ve mutluluk duyuyor. Kitaba göre bugün bile nikâhla ilgili konuşulanlar sadece birkaç bilgiye dayanıyor. Sadece tanıkları vardır ama bunlar da ilan edilmemiş. 76 yaşındaki Hıfzı Topuz kaynak olarak dayısı, aynı zamanda Atatürk'ün masa arkadaşı Dr. Fikret Onuralp'i gösteriyor. Topuz'un ikinci kaynağı ise Fikriye'nin Ankara'ya gitmeden önce İstanbul'da bir yıl arkadaşlık ettiği ve halen hayatta olan Handan isimli 95 yaşında bir kadın.

Tamir Alemi Web Site TASARIM OdeonWebMaker@ByusufÇapaN..

ANA SAYFAYA GiT

Enter supporting content here